Kore’de Selamlaşma!

güney_korede_selamlaşma_

 

Kore kültüründe selamlaşmanın ayrı bir yeri vardır.

Koreliler selamlaşırken 30/40 derece eğilirler ve karşı tarafta selamı alırken eğilir bunu büyük küçük herkes yapıyor. Kore’de selam çok yaygındır. Herhangi bir esnaf dükkanına girdiğinizde kasiyer veya görevli hemen güler yüzle sizi selamlıyor.
Bazı Koreliler el ile tokalaşırlar ancak bu sırada sağ elinizin dirseğini sol elinizle desteklemekte bir saygı göstergesi olarak sayılıyor.
Bu selamlaşmanın neticesi olarak insanlar arasında muhabbet artıyor. Peygamberimizin ”Selamı yayınız” sözünde ki hikmet Kore’de daha iyi anlaşılıyor.
Selamın dinimizde çok önemli bir yeri vardır.  Selam vermek sünnet almak ise farzdır. Müslümanlar için selam alırken de verirken de karşıda ki insana eğilmek yoktur. Nedeni ise kişi, yalnız Allah’ın huzurunda eğilmelidir.

Es-Selamü Aleyküm anlamı ”Ben müslümanım; benden sana zarar gelmez selamettesin, manasına gelir.

Osmanlı kültüründe selamlaşma sadece söz ile yapılmaz beden dili de kullanılırdı. Önce el ”muhabbetin yüreğimde” anlamında göğse götürülür sonra ”yâdın dilimde” anlamında dudağa değdirilir ve en son” başımın üstünde yerin var” anlamında başa konulurmuş.

Müslümanlar, Dünya’nın neresinde olursa olsunlar  SELAMÜN ALEYKÜM parolasıyla birbirini tanırlar. Bu da ALLAH’ın bir lütfudur diyebiliriz.