İlginç bir Güney Koreli haberi!

İlginç bir Güney Koreli haberi yayınlanmış Cumhuriyet gazetesinde paylaşayım dedim. İçeriği ne kadar doğru bilmiyorum. Malum artık yazılı ve sözlü basın kendi siyasi görüşünü savunmak ya da karşı tarafı yermek için haberleri istedikleri gibi yorumlayabiliyorlar. Gerçek karşı tarafında işe dahil olmasıyla boyut değiştirebilir.

Güney Kore geçtiği için paylaşıyorum cingularım saygılar, sevgiler 🙂

İşte o haber!

General Anzeiger gazetesinin haberine göre, salı günü tahliye edilip, isteği üzerine İstanbul’a sürülecek olan eski iş adamının talebi, son anda Köln Mahkemesi’nce reddedildi.

Mahkeme ret gerekçesi olarak, Man-Ki Kim’in memleketi Güney Kore’de de dolandırıcılıktan arandığı ve Güney Kore hükümetinin, iş adamının iadesi için yaptığı başvurunun incelenmesini gösterdi.

Man-Ki Kim SMI Huyndai Corporation şirketi Ceosu olarak Bonn Dünya Konferans Merkezi WCCB’nin inşasını üstlenmiş, sonra bu yatırımın hisse senetlerini başka bir şirkete gerçek dışı değerden aktarmaktan geçen yıl mayısta dolandırıcılık ve rüşvet suçlarından 6,5 yıl hapse mahkum olmuştu.

Gazetenin belirttiğine göre Honau (Havai)’deki bir firma üzerinden Güney Koreli bir sigorta şirketinin milyonlarca dolarını WCCB’ye yatırmış. Bu dolandırıcılık nedeniyle USA’nın da hakkında davalar açması yüzünden orada yaşayan ailesine de dönemeyen Man-Ki Kim’in neden İstanbul’a gitmek istediği ise anlaşılamadı.