Güney Kore’de Estetik Ameliyat Eleştirisi

Güney Kore Dramalarına bayılıyorum. Oyuncular çok güzel ya da yakışıklı. Hepsinin doğal olduklarını zannediyordum. Ta ki estetik ameliyatlarla ilgili haberler duyuna kadar. Googleye sorunca bir sürü video gördüm, ameliyattan önce ve sonra Koreliler. Sanırım bu bir hastane reklamı. Biz bu kadar iyi kesip biçiyoruz diyorlar. Sonuçlara dikkat edin hepsi tek tip. Aynı gözler, yanaklar, burun, çene…

 

Güney Koreli bir fotoğraf sanatçısı bu durumdan benim gibi rahatsız olmuş ve bir çalışma yapmış. Ten rengi kıyafetler giyerek eline nere mi estetik ameliyatla düzeltmeliyim yazan bir notla parkta beklemiş.

güney_koreli_sanatçı2

Bir sürü not yazan olmuş ama içlerinde yeterince güzelsin estetiğe gerek yok tarzı yazılarda varmış. Fotoğrafçı kendimi beğeniyorum ama toplum tarafından estetik olmak zorundaymışım gibi bir baskı hissediyorum. Sanki estetik olmazsam güzel olamam gibi bir dayatma.

güney_koreli_sanatçı3

Kadınlar ya da erkekler doktorların karşılarına geçiyorlar ve aynı bu insanlar gibi hastalarının vücudunu çiziyorlar. Sadece yapılacak işlemden bahsediyorlar. Çekilecek acıdan ya da ya etkilerden yok.