Bu da Kore Efsanesi!

Aslın Gumiho’yu yazayım dedim. Filmlerden bilmeyen yoktur diye aşağıdakini aldım. Verdiğim linkte hem gumiho hem de başka efsanelerde var. Özellikle ejdarhanın olumlu bir karakter olması şaşırttı beni. Oysa batı mitolojisinde hep kötüdür. Enteresan yani 🙂

Gunyeoseong

Bu kale, Chungwonkun / Pukilmyun / Chojeongri’de bulunur.

Şilla’da, her biri aslan gibi, bir oğlu ve dokuz kızı olan bir aile vardı. Birgün hayatları üstüne bahse girdiler. Oğlan, “Ben tahta ayakkabılar giyip Seoul’e giderken, siz de bir kale inşa etmelisiniz.” dedi. “Ben oraya varmadan kale bitmiş olmalı. O zaman ben kaybederim ve siz beni öldürebilirsiniz. Eğer kale bitmez ve siz kaybederseniz, hepiniz öleceksiniz.” Anneleri bahisten haberdar olunca endişelendi. Kızlar, eteklerine aldıkları kayaları öyle hızlı taşıyorlardı ki, oğlu için endişelenmeye başladı. Erkek kardeşleri dönmeden kızlar kaleyi bitirince, tek oğlunu kaybedecekti. Oğulsuz bir aile ne olacaktı? Oğlunun hayatını nasıl kurtaracağını düşünmeye başladı ve aklına bir fikir geldi. Biraz kırmızı fasulye lapası hazırladı. Lapayı kızlarına götürdü ve yemelerini istedi. Kızlar kaybetme korkusuyla geri çevirince dedi ki:

“Çocuklar, erkek kardeşiniz tahta ayakkabılarla Seoul’e gitti. Gelmesi zaman alacak. Şimdi acıkmış olmalısınız. Biraz lapa yiyin.”

Kızlar lapayı daha fazla reddetmediler. Kaselerce lapa alıp yemeye çalıştılar. Lapa öyle sıcaktı ki, üflemek zorunda kaldılar. Erkek kardeşleri geri döndüğünde inşaat neredeyse bitmişti. Kızlar bahsi kaybetti. Eteklerinde taşıdıkları kayaları döktüler. Erkek kardeş hepsini de öldürdü. Ardından da “Kardeşlerimi öldürdükten sonra nasıl yaşarım?” deyip kendini öldürdü.

Bugün bile, dokuz kız kardeşin geride bıraktığı kayaları görebiliriz.

devamını okumak için tıklayınız.