KAHVE TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

Kahve, kökboyasıgil familyasının Coffee cinsinde yer alan bir ağaçtır ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin yıkanıp kurutuduktan sonra yeşil çekirdeğinin kavrulduktan sonra öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir.

Kahve ağacının ilk habeşistan ın kaffa bölegesinde keşfedildiği söylenmektedir ama en cok yetiştirilen yerlersırasıyla.

Etiyopya, Guatemala ,Meksika , Uganda , Hindistan,Honduras, Endonezya,Kolombiya,Vietnam, Brezilya dır,

Peki Kahve Ağacından Fincana Yolculuk nasıl oluyor.

Bir kahve çekirdeğinin satışa sunulacak hale gelmesi için onlarca farklı işlemden sonra mümkün olabilmektedir. Tropik iklimlerde yetişen Kahve, iki farklı tür olarak sınıflandırılır bunlar, Coffee Arabica orta içimde olması nedeniyle çok tüketilen kahve dir. Diğeri ise Coffee Robusta dır.

Her bir çekirdek için verilen emeği inceleyelim.

öncelikle toplanan kahve çekirdekleri yıkama aşamasından geçtikten sonra

kurutulur ve kavurma aşamaları başlar

Kahvenin yeşil çekirdekten kavrulmuş çekirdeğe dönüşmesi kahveseverler için mucizevi bir olay. Kahve kavurma işleminin yüzyıllardır gelişmesi ve endüstriyelleşmesine rağmen yeşil çekirdek üreticisi ülkelerde hâlâ ilk günkü gibi tencerelerde ya da ateş üzerinde kavurma da yapılıyor, bu da aslında evlerimizde bile kahve kavurabileceğimiz anlamına geliyor. Bu yazıda size endüstriyel kavurma yöntemlerini ve farklı kavurma çeşitlerini anlatmaya çalışacağız.

İki farklıkavurma yöntemi mevcuttur.. Birincikavurma tamburlu dediğimiz makinelerle, ikinci kavurma ise hava ile kavurma yöntemidir. 3 türlü kavurma türü var

Açık Kavurma

180–205°C derecelerde kavrulur. Eğer kavrulan çekirdek meyvemsi ve çiçeğimsi aromalara sahipolan bu kavurma ile tüm zengin aromaları alabilirsiniz.

Orta Kavurma

210 – 220°C arası yapılan kahve kavurma yöntemidir. İkinci çıtırtı sesinden önce sonlandırılır. Bu yöntemde kavrulan çekirdekler aroma, asidite ve tat dengesine sahip olurlar.

Koyu Kavurma

240 – 250°C sıcaklarda yapılan kavurmadır Koyu kavurma (dark roast) bitter tatlar kahve yağlarını ağzında hissetmek isteyenler için idealdir. Espresso harmanlarında da sıklıkla bu kavurma yöntemi kullanılır, çünkü Espresso çekirdeklerinin yağlı olması beklenir. Espresso harmanlarında Arabica kahve çekirdekleri ve Robusta çekirdekler kullanılır. Bunun sebebi ise Robusta çekirdeklerden daha cok krema alınınmasıdır. Espresso harmanındaki Arabica ve Robusta tatların birbirine yakınlaşması için koyu kavurma yapılır. İki çekirdek cinsinin birlikte daha az kavrulduğu durumda ise tatlar birbirinden çok farklı olur. Birdahaki yazımızda kahve yapma ve kahve çeşitlerini anlatacağım