En iyi 10 yeni restoran

9. Yeme de yanında yat Kitchen Lab-İzmir Alsancak’taki bu lokanta için Aynur Tartan: “Şefin özel sosuyla sunulan ‘camambert peynirli Kitchen Lab bonfile’... Yeme de yanında yat.

Büyük şehirlerde yeme-içme sektörü hareketleniyor. Türk mutfağının lezzetlerini özgün bir yorumla sunanlardan dünya mutfağının en başarılı örneklerini hazırlayanlara… Son bir yılda birçok restoran açıldı.bunlardan 10 tanesini sizin için sıraladık yolunuz düşerse mutlaka uğrayın deriz

1. Dekorasyonu ilgi görüyor
Galvin Ristorante-İstanbul
Nişantaşı’ndaki tarihi Maçka Palas’ta açılan bu İtalyan restoranı dekorasyonuyla da büyük ilgi görüyor. Mekâna özel heykeller yapıldı, bahçesinde 80 zeytin ağacı var.
2. Türk ve Akdeniz mutfağından örnekler
Araka-İstanbul
Yeniköy’deki bu restoranın sahibi ve şefi en son Müzede Changa’nın şefliğini yapmış olan Pınar Taşdemir. Türk ve Akdeniz mutfağından lezzetler sunuyor.
3. Paella’sını deneyin
La Viña-İstanbul
Zorlu Center’daki restoranın yemekleri arasında ‘gazpacho’, ‘tortilla espana’, ‘bomba de la barceloneta’ öne çıkıyor
4. Göçebe yemekler
Alaf Kuruçeşme-İstanbul
Alancha’daki başarılarıyla tanınan şef Murat Deniz Temel’in yeni restoranı. Temel, burada sunduğu ‘göçebe yemekleri’nde yerel ve mevsimlik malzemeler kullanıyor.

 

5. Özellikle İtalyan lezzetleri
Lou-Ankara
İran Caddesi’ndeki mekânın mönüsünde dünya mutfağından yemekler var. Erdal İpekeşen özellikle buranın İtalyan lezzetlerini öneriyor. Maidan AVM’de bir
6. Soğan çorbasını için
The Steeve by İsmet Saz-İstanbul
Toi’nin şefi ve ortağı İsmet Saz’ın Kanyon’daki İntema Yaşam’ın içine açtığı bu restoran için Ebru Erke, “Tam bir ‘casual dining’ mekânı” diyor.
7. Kaburganın en lezzetlisi
Markus Prime Ribs Society-İstanbul
Atatürk Oto Sanayi’nin içinde yer alan mekânı gastronomi meraklısı iki arkadaş açtı. Mehmet Yaşin, hiç tereddütsüz ‘kaburganın en lezzetlisi burada’ diyor.
8. Kebap ve levrek spesiyallerinden
Firuze-İstanbul
Şişhane’deki İKSV binasının en üst katında yer alan bu restoranın ana yemekler içinden spesiyalleri; Firuze kebap ve asma yaprağında levrek.
9. Yeme de yanında yat
Kitchen Lab-İzmir
Alsancak’taki bu lokanta için Aynur Tartan: “Şefin özel sosuyla sunulan ‘camambert peynirli Kitchen Lab bonfile’… Yeme de yanında yat.
0. Geniş bir mönü
Seyfi Balık-Ankara
Açılalı bir ay olmasına rağmen çok ilgi görüyor. Erdal İpekeşen, Oran’daki bu restoran için, “Balık mönüsü geniş ve lezzetleri çok iyi”